FLORENCJA MODOWE MUZEA

Jeśli jesteście fanami mody będąc we Florencji polecam Wam serdecznie udanie się do dwóch modowych muzeów : muzeum Gucci i Salvatore Ferragamo.

Nie są to duże obiekty , a same muzea dość różnią się od siebie.

Używam słowa muzeum, ale też nie do końca mają one charakter muzeów historycznych czy galerii sztuki.

Jednak tak jak wspomniałam wcześniej napewno jest to coś co zainteresuje modowych hobbistów.

MUZEUM FERRAGAMO.

Adres : Piazza di Santa Trinita ,5r

Cena za wstęp : 8 euro

Godziny otwarcia : 11 :00 – 19:30

Muzeum Ferragamo, jest dość małe. Znajdziemy tu niewiele ubrań z historycznych kolekcji, ale za to jest to raj dla tych, którzy uwielbiają Foulardy. Jest ich mnóstwo , pochodzą z różnych lat. Dom mody Ferragamo inspirował się przy ich kreacji między innymi fauną, florą czy kulturą chińską. Nie brakuje także tych z charakterystycznym logo marki : Gancini. Logo Salvatore Ferragamo zostało zainspirowane wzorem na bramie budynku Palazzo Spini Feroni, gdzie znajduje się aktualnie muzeum.

Jest też kącik z butami, bo to od butów zaczęła się fama marki i to buty tworzył jej kreator Salvatore Ferragamo. Ja aktualnie czytam jego autobiografię , którą zadedykował swojej ukochanej żonie Wandzie, pod tytułem ” Il calzolaio dei sogni” (po ang “Shoemaker of Dreams, niestety nie ma polskiej wersji). Książkę po angielsku znajdziecie między innymi na stronie świata książki. Tutaj link : https://www.swiatksiazki.pl/shoemaker-of-dreams-6846926-ksiazka.html

Na podstawie autobiografii powstał też film w reżyserii Luca Guadagnino pod tym samym tytułem. Jego premiera na świecie będzie miała miejsce w tym roku.

Łazienka w muzeum Ferragamo
Kultowy tęczowy sandał stworzony przez Ferragamo dla Judy Garland.

MUZEUM GUCCI

Adres : Piazza della Signora, 10
Cena : 9 euro

Godziny otwarcia : 10:00 – 19:00 z wyjątkiem czwartku , w czwartek od 10:00 do 23:00

Muzeum Gucci , mieści się obok restauracji Gucci Garden. W tym samym budynku na dole muzeum jest też butik.

Muzeum podzielone jest na kilka sekcji i pięter. Możemy tam znaleźć inscenizacje z kampanii marki z różnych lat. Moim ulubionym miejscem był napewno pokoik z trawą i kwiatami , gdzie rozpylano mój ulubiony perfum tj Gucci Bloom. W przeciwieństwie do muzeum Ferragamo jest do doświadczenie bardziej interaktywne i żywiołowe.

Gdy już będziecie we Florencji to polecam Wam też zjeść w samej restauracji Gucci Garden (koniecznie zróbcie rezerwację wcześniej). Gucci Garden , jeśli się nie mylę ma jedną gwiazdkę Michelin ,a jej menu zostało wyidealizowane przez sławnego włoskiego kucharza Massimo Botturę, właściciela jednej z najbardziej obleganej restauracji we Włoszech, gdzie rezerwacji należy dokonywać czasem nawet z rocznym wyprzedzeniem, Osteria Francescana w Modenie. W samej restauracji Gucci Garden zjecie też popisowe danie Bottury czyli klasyczne tortellini z mięsem na kremowym sosie z sera parmigiano reggiano. Nie jest to tanie doświadczenie, ale napewno będziecie bardziej niż zadowoleni z Waszego posiłku, bo te smaki zostaną z Wami przez całe życie.

Porcelana Gucci stworzona przy współpracy z królem porcelany marką Richard Ginori.
Możemy doświadczyć scen z kampanii zapachu Gucci Bloom. Też lubicie zapach tego perfumu?

Możesz również polubić

Leave a Reply

%d bloggers like this: